Bakan açıkladı: Ölü sayısı 282'ye yükseldi

15 Mayis 2014

SAAT 08:00 BAKAN SON RAKAMI VERDİ

Enerji Bakanı Taner Yıldız günün ilk açıklamasında ölü sayısının 282'ye yükseldiğini, ocak içindeki madencilere ulaşılmaya çalışıldığını söyledi.

Yıldız, otopsi işlemleri tamamlanan işçilerin cansız bedenlerinin de ailelerine teslim edildiğini, defin işlemlerinin de ailelerinin insiyatifinde olduğunu da belirtti.
Bakan son olarak son 12 saate canlı olarak çıkarılan madencinin olmadığını söyledi.

TÜNELİN İKİ UCUNA BİRDEN DUVAR ÖRÜLDÜ
Maden önünde saat 05.00 sularında yeni bir hareketlilik başladı. İçerideki dumanın ve karbonmonoksit gazının boşaltılması amacıyla tünelin iki ucuna birden duvar örme çalışmasında sona gelindi ve ekipler yaklaşık 1 saat sonra içeri girerek tekrar kurtarma çalışmalarını başlatmak için hazırlıklarını yapmaya başladı.
KARBONMONOKSİT GAZI EKİPLERİ ENGELLİYOR
Dört saat boyunca durdurulan kurtarma çalışmalarının saat 02.00 sularında yeniden başlaması bekleniyordu ancak maden içinde çok yoğun bir şekilde karbonmonoksit gazı ve dumanın bulunması nedeniyle madene iniş halen yapılamamakta.
Ekipler karbonmonoksit gazının temizlenmesi ve yangının söndürülmesi için çalışmalarını sürdürüyor.
Bakan Taner Yıldız, saat 22.00'de gazetecilere yaptığı açıklamada "Zaman aleyhimize işliyor, 2 zor bölge kaldı. Madende yangın devam ediyor." dedi. Yıldız, yangının gerçek nedeninin olaydan sonra ortaya çıkacak raporla netleşeceğini belirterek olayla ilgili soruşturma dolayısıyla madende ikinci bir emre kadar üretime ara verildiğini soruşturamının sonucuna kadar bekleneceğini söyledi.
Yıldız ayrıca arama kurtarma çalışmalarına 4 saat ara verildiğini söyledi.
Bakan Yıldız ile birlikte Kadın ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu açıklamalarda bulundu.
Taner Yıldız'ın açıklamalarından satırbaşları:
Soma'da can kaybının 245'e yükseldiğini söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Onların kazandığı para benim kazandığım paradan daha helaldir. Zaman geçtikçe ümit etmediğimiz tablolarla karşılaşıyoruz. Belli bir işçi sayısına ulaşmayı temenni ediyoruz" dedi.
15 YAŞINDAKİ BİR ÇOCUĞUN MADENDE ÇALIŞTIĞI İDDİALARI
15 yaşındaki bir çocuğun madende çalıştığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirten Yıldız, "O yaşta isimde birisi Berkin ile ilişkilendirilmesini manidar buldum. Her şey üzerinden politika yapılabilir ama can pazarının yapıldığı bir yerde bu yapılmaz. Kınıyorum diye konuştu.
"ŞU ANDA YANGIN DEVAM EDİYOR"
Yıldız, "Madendekilere, mutlaka bu gece ulaşmamız gerekiyor. Şu anda yangın devam ediyor. Çalışmalarımızı olumsuz etkiliyor. Karbonmonoksitin yoğun olduğu yerlere kurtarma ekibimiz sokmuyoruz" dedi.