Başbakan Erdoğan'dan Soma açıklaması

14 Mayis 2014

Erdoğan, bölgede çalışmaların devam ettiğini belirterek, Bakan Taner Yıldız'ın bölgeye koordinasyonu sağlamak için gittiğini dile getirdi. Başbakan Erdoğan şunları söyledi:
"Soma ilçesindeki kömür ocaklarında çıkan yangın sebebiyle şu anda ebediyete intikal eden kardeşlerime Allah'tan rahmet diliyorum, yaralı kardeşlerime şifa diliyorum. Şu anda ocaktaki kardeşlerimizle ilgili çıkarma çalışmaları devam ediyor. Bir kısım çıkan kardeşlerimiz var, diğerleriyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Temennimiz odur ki diğer kardeşlerimizi kurtarabilme imkanını yakalarız. Tabi tüm ailelere, ölen kardeşlerimin ailelerine sabır diliyorum, yaralıların aynı şekilde sabırlar temenni ediyorum. Haberi alır almaz bölgedeki tüm birimlerimizle kurtarma çalışmalarımız başlatılmış durumda.
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız çalışmaları yerinde koordine etmek için ekibiyle, Balıkesir ve Manisa milletvekilleri aynı şekilde onlar da yoldalar. Ve mahsur kalan işçilerimizin kurtarılması içinde AFAD başta olmak üzere, aynı şekilde kömür işletmelerinin kurtarma ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. İnşallah önümüzdeki saatlerde daha net bilgiler ve gönlümüzü ferahlatacak haberler almayı ümit ediyoruz."
Haber Kameramanları Derneği'nin gecesine katılan Başbakan Erdoğan, Soma'da yaşanan acı olaya değindi ve orada umut veren haber beklediklerini söyledi.
Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin radyo ve televizyon yayıncılığına geç geçtiğini ancak rahmetli Turgut Özal sayesinde özel radyo ve televizyonculuğa geçişin mümkün olduğunu söyledi.