New Page 1

 
İslam'ın Genç Davetçilerinin Dikkat Etmesi Gereken Önemli Bir Husus
20/11/2014 - 08:53

Fatih Tekin
Facebook da Paylaş

Davet, mesaj kişilere ve toplumlara taşınırken sade ve anlaşılır olmalıdır. Her kesimden her kültürden insanın rahatça anlayabileceği bir dil kullanılmalı, şüpheye ve karmaşıklığa mahal verilmemelidir. Taşınılan çağrı her eğitim seviyesinden insana göre bir üslup belirlenerek anlatılmalı ve fikirleri anlayabileceği bir dil ile sunulmalıdır. Çünkü bir şeyi aktarırken amaç aktarılan mesajın doğru bir şekilde anlaşılmasıdır ilk önce. Aksi halde daveti insanlara taşımanın faydası olmayacaktır.  Örneğin  ‘’şu pencereyi açar mısın ?’’ sorusu bir eylem gerektiren bir sorudur. Soruyu soran kişi sorduğu kişiden bir hareket beklemektedir. Aynı bu örnekte olduğu gibi islami fikirlerin davetini yapan bizler de daveti taşıdığımız insanlara bu daveti anlaşılır şekilde sunabilmeliyiz ki çağrıya kulak veren insanlar İslami fikirleri kabullenip hayata tatbik edebilsinler.
       
       Üslupta bazı kaideler vardır. İnsanlara hakkı ve hakikati anlatma ve taşıma adına en önemli meselelerden birisi üsluptur. Bu noktanın daha iyi anlaşılması için KUR’AN ‘da ki bir kısımı zikretmek gerekir:

        - ‘’Sonra birtakım âyetlerimiz ve açık bir ferman ile Musa'yı ve kardeşi Harun'u gönderdik. - Firavun'a ve ileri gelenlerine de (gönderdik). Bunun üzerine onlar kibire kapıldılar ve ululuk taslayan zorba bir kavim oldular. Onun için: Biz, dediler, "kavimleri bize kölelik ederken bizim benzerimiz olan bu iki adama inanacak mıyız?"         (Mü’minun 45-46-47)
         
          Hz. Musa ve Hz. Harun, Firavun ve ehline bir mesajı anlayabilecekleri bir şekilde sunmuşlardı ki onlar cevaben "kavimleri bize kölelik ederken bizim benzerimiz olan bu iki adama inanacak mıyız?" dediler. Firavun’un yönetiminin yanlış olduğunu ve hükmün Allah’a ait olduğunu anlatmışlar, Firavun ve ehli mesajı idrak ettiklerinde Musa ve Harun’a sultayı devretmeleri gerektiğini anlamış ve böyle bir cevap vermişlerdi.
     
         Yine Kur’an ‘da HZ. İbrahim ve Nemrut’un vakıasına baktığımız da buna benzer bir şey görmekteyiz:
                  
         -‘’Baksana, Allah kendisine hükümdarlık verdi diye, Rabbi hakkında İbrahim ile tartışmaya kalkana! İbrahim ona: «Benim Rabbim, hem dirilten hem öldürendir.» dediği zaman, O: «Ben, diriltir ve öldürürüm.» demişti. İbrahim: «Allah, güneşi doğudan doğduruyor, haydi, sen de batıdan getir!» deyince, o inkarcı herif donakaldı. Öyle ya, Allah zulmedenleri muvaffak etmez.’’  (Bakara 258)

     
           Bu ayette geçen vakıada ise Hz. İbrahim, Nemrut’a ilahlığın Allah’a ait olduğunu anlatmak istemiş ve dirilten ve öldüren rabbimdir deyince mesaj Nemrut’un yanlış anlayacağı bir şekilde ulaşmış iki adam çağırarak birinin öldürülmesini emretmiş diğerine servet verip serbest bırakmış ve ben birini öldürdüm diğerini yaşattım demiştir. Hz. İbrahim bu kez  benim Rabbim Güneşi doğudan doğurandır haydi tersini yap dediğinde nemrut bu kez ne demek istediğini anlamış ve ayetin tabiriyle afallamıştır. Hz.  İbrahim ikinci sorusuyla örneğini belirginleştirmiştir. Dolayısıyla üslupta püf noktalardan biri de örneği belirgin hale getirmektir. Anlaşılırlığı sağlamak ve kişiyi neye davet ettiğimizi net göstermemiz gerekmektedir.
            
           İslam’ın insanlara sunduğu fikir duygusal yönünden öte akla hitap etmektedir ve akla hitap edecek fikir önce muhatabının anlaması ile gerçekleşecektir. Davet yapılan bu  ‘’ La ilahe illallah ’’ akidesi muhataplardan bir reaksiyon alması gerekir ki aksi halde anlaşılmayan bir konuşma geçer  ve geriye hiçbir şey kalmaz. İslam davetçisi muvahhidler davet yaptıkları insanlardan reaksiyon almaları için ilk önce gerçekleştirmeleri gereken şey mesajı doğru iletecek üsluplar benimsemek olacaktır. Vesselam
                                                                                                                                  
 
@aydindusunce38582
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4

20/11/2014 - 08:53 İslam'ın Genç Davetçilerinin Dikkat Etmesi Gereken Önemli Bir Husus
 
Hatice İslamoğlu Erdem
Hay dili tutula kalbimizin!
Senai Demirci
'Damar'
Mustafa Ethem Köse
ROTASINI ŞAŞIRAN İNSANLAR
Celalettin Sipahioğlu
ALLAHU EKBER
Erdal Bayraktar
İNSANI DÜŞÜNMEK
Mustafa İslamoğlu
Sünnet Tasavvurumuz
Sayac
Tekil (Bugün) 671
Toplam 7913645
En Fazla 12015
Ortalama 1783
Üye Sayısı 860
Bugün Üye Olan 0
desing

desing : canliyayin.org

 2006 © FURKAN RADYO