New Page 1

İSTEK HATTI

Yayını Farklı Pencerede Dinle

Winampda Dinle

TARİH : -- tarihinde tarafından gönderildi...
WEB :
Ülke :
Şehir :

SİZDE MESAJ YAZMAK İSTİYORSANIZ
LÜTFEN BURAYA TIKLAYINIZ.

Haber Ekle

Kull. Adı

:

Şifre

:

Yeni Üye - Şifremi Unuttum

4 İnna lillahi ve inna ileyhi raciun. ------------------ OSMAN KAYHAN ın ardından;
4 TÜRKİYE BAŞKANLIĞI OYLUYOR.
4 TSK: 14 askerimiz şehit oldu
4 KAYSERİ den Bir ZAFER ERSOY geçti.
4 İstanbul Beşiktaş ta Hain saldırı, 45 Şehit.
4 15 duruşma yarın!
4 DARBE TEŞEBBÜSÜNE, MİLLET DARBESİ.
4 700 Kişiyi Taşıyan Göçmen Teknesi Girit Açıklarında Battı!
4 Şehid Nizami nin Veda Mektubu
4 Hasan El Benna nın Şehadetinin 67. Yıl Dönümü
Yönetici :..
Son dönemde yaşanan yolsuzluk ve diğer tartışmalarda Kimi haklı görüyorsunuz?
Seçenekler
Hizmet haklı
Hükümet haklı
ilgilenmiyorum

Sonuçları Göster

 
İbrahim ŞAHİN
 
Yazılanları yaşamaya çalışan, Bir yürek adamı.
19/11/2013

BİR YÜREK ADAMIDIR İBRAHİM ŞAHİN

 

Geçtiğimiz günlerde yanına uğradım; yıllardır elinin emeği, gözünün nuru Şafak Matbaacılık adını verdiği işyerine yani. Selam ve hal-hatır faslından sonra, “ne okuyor, ne yazıyorsunuz?” soruma karşılık verdiği cevap, bir müddet düşünmeme ve söyleyecek söz bulamayışıma sebep oldu: “Yazılanları yaşamaya çalışıyorum.” Bu nasıl cevaptır böyle azizim!

 

O cevabın sahibi İbrahim Şahin idi. Kim mi İbrahim Şahin? Matbaacı, şair, yazar, düşünür; hâsılı Müslüman. Hayat şartlarından ötürü ilkokula kadar okuyabiliyor. Askerden geldikten sonra da akşam ortaokulu okuyarak okul serüvenini bitiriyor. Gösterdiği büyük çabalar sonucunda kendisini öylesi bir seviyeye getiriyor ki; yazdıklarından bugün muazzam bir edebî lezzet alıyor insan. Demek ki neymiş, azmin sonu olgunlaşmakmış efendim.

 

Kayseri’de güzel olan, güzel kalan ve pek güzel işler yapanlardandır kendileri. Nisan aylarının bereketli günlerinde Gül Gecesi isimli Rasulullah tonlu salon programları tertipledi, konuştu, konuşturdu. Mazlumder Kayseri şubesinde görevler aldı. İlim Hikmet Vakfı’nda faydalı işlerin bazen başına geçti, bazen da ucundan tuttu. Kayseri’nin yerel radyoları Şafak Radyo, Furkan Radyo ve Arifan Radyo kanallarında gönlünden geldiği gibi yürekten yüreğe dolaşım gösteren tadına doyulmaz programlar yaptı. Hele Şafak Radyo’da yaklaşık 8 yıl boyunca düzenli olarak yaptığı Hikmet Çağlayanı var ki, ondan özellikle bahis açmak gerek. Dinleyicilerinin gönderdiği ve aynı zamanda kendine ait şiir, deneme, makale ve hikâye-öykü türündeki yazı çalışmalarını yumuşak ve babacan sesiyle yorumladı. Program öylesine bereketliydi ki, bu yazı çalışmaları daha sonra kendisi tarafından Hikmet Çağlayanı 1-2-3-4 adıyla kitaplaştırıldı ve güzel bir miras olarak raflardaki yerini aldı. Bu davranışıyla İbrahim Şahin, insanları yazma yönüne teşvik etmiş oluyordu.

 

Müstakil eserler yazdı. İlkin bütün yazdığı şiirlerini toplayarak İnşirah adını verdiği bir kitapla karşımıza çıktı. Kitaptan sonra şiir yazmaya devam etti, lakin sonrakiler kitap yüzü görmediler; görürler inşallah duasındayız. Sonra, Fe Eyne Tezhebûn/Nereye Gidiyorsunuz? (Ütopik Öyküler) adında bir öykü kitabı çıkardı. Kıyameti anlatan ve okurken tüyler ürperten bir çalışma bu. Esma-ül Hüsna’yı mercek altına aldığı, o dertli yüreğiyle şerh etmeye çalıştığı Esma Tecelli ve Tavır eseri ise bir harika. Rabbimizin güzel isimlerini bu eserle birlikte daha yakından tanıyıp daha daha çok seveceksiniz, buna emin olabilirsiniz. Daha sonra matbaacı olmasındandır ki küçük kitapçıklar şeklinde pek çok konuyu ele aldığı risale türü eserler yayınladı. Bir Müslüman’ın genel olarak bilmesi gereken ve sorumlu olduğu konuları, iman ve ibadet içerikli mevzuların yanında; naat konulu ve evlenecek olanlara hediye babında sunulacak kitapçıkları da insanların faydasına olsun için hazırladı. İşinin hakkını Müslümanca işlere eğilerek de vermiş oluyordu bu şekilde. Kitapçıkların ya da bir anlamda risaleciklerin bazılarının isimleri şöyle: Gül’e Özlem, Hüsn-i Ahlakına Özlem, İslami Bilgi ve Bilinçte İlkadım Kılavuzu…

 

Kesinlikle üzerinde durulması gereken bir başka hayırlı ve bereketli işi de, her yıl periyodik olarak yediden yetmişe herkesin katılım gösterebildiği Esma-ül Hüsna İsim ve Anlamlarını Ezberleme Yarışması’dır. Aylar öncesinden günü belirlenmiş olur ve Rabbimizin en güzel isimlerinin anlamlarıyla birlikte olduğu kitapçıklar hazırlanır isteyenin istifadesine sunulurdu. İlerleyen zamanlarda yarışmanın içeriği biraz daha renklenmiş ve Kur’an-ı Kerim sureleri isim ve anlamlarıyla, Veda Hutbesi ezberleme kategorileri eklenmişti. İnsanların zihin dağarcığına en güzel cümleleri ve ilkeleri bu yarışma vesilesiyle işlemiş olurdu bu güzel adam. Tabi yalnızca ezberde kalmamasını, bu zihne misafir edilen hayır dolu sözlerin hayatta yer buldurulması için öğütlerde bulunurdu. Yaşantıları etkilemeyen ilkeler ezberde olmuş ya da olmamış fark etmezdi. Onlar köhnemiş ve çürümüş insanlığa ruh vermek için, hayat sunmak için var olagelmişlerdir.  

 

Nisan 2002’de Kutlu Doğum Özel Sayısı ve Mayıs 2002’de de ilk sayısı çıkan Berceste Dergisi’nin hem yazarı hem de mihmandarıdır. Dergi çıkarmak ve yürütmek gibi zoroğlu zor bir işi on yıldan fazladır göğüslemek, hakikaten takdir edilesi bir davranış. Kendi adıyla denemeler ve hikâyeler yazmakla birlikte; Yusuf Akyüz müstearıyla da şiir bahçesine mısralar desteledi, destelemeye de devam ediyor azimle, sebatla.

 

İyi bir yürek sahibidir. Yüreğini özellikle anmamın sebebi, kalem oynattığı bütün alanlarda yüreğini konuşturmuş, yüreği konuşmuş olmasındandır. Yürek kelimesini kullanmadığı bir yazılı çalışması yok denebilir; tecrübemle sabittir. Yüzünü hep yüreğine dönmesi, büyük bir yürek yangınına düştüğünün işaretidir. Bundandır ki, her bir yürek onun ilgi ve anlam sahasına parolasız giriş yapar.

 

Pek çok dergiyi takip eder. Okuyamasa da, bakmaya vakti kifayet etmese de alır; destek olmak için, ‘ben okuyamasam da okuyan biri çıkar’ düşüncesinin vergisiyle dergilere kapısını hep açık tutmuştur. İş yerine bir gidiverin, masası üzerinde istemediğiniz kadar dergi göreceksinizdir. Dergilere değer vermek, düşünceye, fikre ve üretmeye değer vermek demektir. O, iyinin kıymetini iyi bilir; iyilerin de tabi. Yumuşak bir yapıya sahip olmasındandır ki, sığınılacak liman olmaya her zaman için hazır ve müsait konumdadır. Oturun karşısına, dinleyin saatlerce. Heybeniz dolup taşar. Güzelliklerin ağırlığından hareketsiz kalırsınız. Hareket etmezsiniz ki, kaçıracağım noktalar olur endişesine düşersiniz. Önünüze konan çaya göz ucuyla bakar, bardağı parmak ucuyla alırsınız.

 

Öyle bir yüzü var ki, kollarından önce gözleri kucaklar sizi. Göz göze musafaha yaparsınız evvela. Yüreğinin dost atışlarını metreler ötesinden anlayabilirsiniz. Hal-hatır soruşunda bile ayrı bir nezaket tadı alırsınız. Evdekileri sorarken “Eşin nasıl?” değil “Kızım nasıl?” der. Şu halde ben de oğlu durumunda oluyorum. Şimdi gel de bu sahiplenişin sıcaklığında, kendi evindeymişsin hissine kapılma. Bir baba evlatlarını, ancak bu kadar ve onun kadar gönül iklimine sığdırabilirdi sanırım. Öz evlatlarına olan düşkünlüğünün derecesini tahmin bile etmek istemiyorum artık. En mutlu evlatlar olduğu kesin de, gayrısını bilemiyorum.

 

Ne demişti ilk başta: “Yazılanları yaşamaya çalışıyorum.” Dikkatlice süzünce sözünün eri olduğunu anlamanız zor olmuyor. Karınca kararınca, ömrün kifayetince hayatını anlamlandıran kaygı ehli bir Müslüman’dır o. İlk gördüğüm andan bu yana Allah için sevdiğim, değer verdiğim, takdir ettiğim büyüklerimden birisi olma özelliğini üzerinde hala taşıyor. Ben onu Allah için seviyorum, dilerim Allah’ım da hep sever, hep korur, hep yardımcısı olur.

 

FATİH PALA

14.11.2013 - KAYSERİ

 

Hit : 681

KATEGORİDEKİ DİĞER DÖKÜMANLAR

16/07/2011 - 12:10 Hapsedilmem Halvet, Öldürülmem Şehadet...

23/11/2009 - 09:53 KURBAN

11/09/2009 - 11:13 Şimdi sen su olduğunu düşün!!!

15/04/2009 - 13:14 PEYGAMBERE SALAT ETMEK

15/04/2009 - 13:09 PEYGAMBERİ SEVMEK

13/02/2009 - 15:47 Gazze İçin

13/02/2009 - 15:43 İlahi Sözleri

07/01/2009 - 10:02 TESBİHAT

07/01/2009 - 09:59 NAMAZ

26/11/2008 - 14:10 ABDEST

26/11/2008 - 14:04 EZAN

26/11/2008 - 13:53 Şeyh Ahmed Yasin in Mektubu

29/10/2008 - 11:40 ZOR ZAMANDA AKİF OLMAK

28/10/2008 - 14:01 Suskunlar Meclisi

28/10/2008 - 13:55 Ana Yüreği

28/10/2008 - 13:53 Güzel Sözler

11/09/2007 - 11:10 ALİMLERİN HAYATI
Hatice İslamoğlu Erdem
Hay dili tutula kalbimizin!
Senai Demirci
'Damar'
Mustafa Ethem Köse
ROTASINI ŞAŞIRAN İNSANLAR
Celalettin Sipahioğlu
ALLAHU EKBER
Erdal Bayraktar
İNSANI DÜŞÜNMEK
Mustafa İslamoğlu
Sünnet Tasavvurumuz
Sayac
Tekil (Bugün) 723
Toplam 7913697
En Fazla 12015
Ortalama 1783
Üye Sayısı 860
Bugün Üye Olan 0
desing

desing : canliyayin.org

 2006 © FURKAN RADYO