New Page 1

İSTEK HATTI

Yayını Farklı Pencerede Dinle

Winampda Dinle

TARİH : -- tarihinde tarafından gönderildi...
WEB :
Ülke :
Şehir :

SİZDE MESAJ YAZMAK İSTİYORSANIZ
LÜTFEN BURAYA TIKLAYINIZ.

Haber Ekle

Kull. Adı

:

Şifre

:

Yeni Üye - Şifremi Unuttum

4 İnna lillahi ve inna ileyhi raciun. ------------------ OSMAN KAYHAN ın ardından;
4 TÜRKİYE BAŞKANLIĞI OYLUYOR.
4 TSK: 14 askerimiz şehit oldu
4 KAYSERİ den Bir ZAFER ERSOY geçti.
4 İstanbul Beşiktaş ta Hain saldırı, 45 Şehit.
4 15 duruşma yarın!
4 DARBE TEŞEBBÜSÜNE, MİLLET DARBESİ.
4 700 Kişiyi Taşıyan Göçmen Teknesi Girit Açıklarında Battı!
4 Şehid Nizami nin Veda Mektubu
4 Hasan El Benna nın Şehadetinin 67. Yıl Dönümü
Yönetici :..
Son dönemde yaşanan yolsuzluk ve diğer tartışmalarda Kimi haklı görüyorsunuz?
Seçenekler
Hizmet haklı
Hükümet haklı
ilgilenmiyorum

Sonuçları Göster

 
Celalettin SİPAHİOĞLU
 
Repertuarı geniş bir adam; Ama O Kayserinin Hocası
19/11/2013

REPERTUAR’I GENİŞ ADAM: CELALETTİN SİPAHİOĞLU

 

Kimi insan vardır, yazardır; yazarlığıyla önplana çıkar ve onu o meyanda yazdığı eserlerle anarsınız, tanırsınız. Kimi insan vardır, ilim adamıdır; ilmî sahada uğraşları dikkat çeker ve onlarla o kişiyi değerlendirirsiniz. Kimi insan vardır, iyi bir radyocudur; yaptığı programlarla ve sunumuyla akla gelir ve öylece o kişiden bahis açarsınız. Ve kimi insan da vardır ki, dağcıdır; o tepe senin bu tepe benim, deyu keşfe çıkar durur, bu evsaftaki kişiden dem vurulacağı sıra da dağ maceraları ilk sırayı alır.

 

Eğer kaleminize misafir etmek istediğiniz şahıs bir alanda at koşturuyorsa, işiniz kolay; o yönünü anlatır, o yönüyle kendinize bir çizgi belirlersiniz. Ama yok, eğer zihin oltanıza takılan nasipli şahsiyet, el attığı her yere silinmez izler bırakıyorsa; işte işiniz orada zor mu zor demektir. Kişinin kendine açtığı zararı başka hiç kimse açamazmış, sözünün muhatabı olduğunuzun resmidir bu yaptığınız.

 

Zor kişilerden birini tasvir etmenin zorluğunu yaşadığımı ifade etmeliyim. Ama tercihimizi yaptık bir kere; Mevlam hayır getire! Uzun lafın kısası, simamız Celalettin Sipahioğlu; baksanıza isimdeki ve soy isimdeki ihtişama! İnsan anarken bile irkiliyor, çekiniyor. Analar, böyle hareketli/bereketli birini daha doğurmuş mudur acaba? Dünya, o gelmezden önce gayet keyifli günlerini yaşıyordur. Nereden bilecekti ki, elli sekiz yılında gözlerini kocaman bir şekilde açarak “ben geldim dünya, ayağını denk al bundan böyle!” diyen bir maratoncuyu, yıllarca taşımak mecburiyetinde kalacağını.

 

Celalettin Sipahioğlu, Erzurum İslamî İlimler Fakültesi mezunu. Dilinden hiç düşürmediği Yusuf Ziya Kavakçı’dan ders almış; dersini iyi almış olsa gerek ki, Hoca’nın adını hep yaşatmıştır.

 

Usul ilimlerine vakıf bir Müslüman. Özellikle de Tefsir ve Hadis usullerinde eline su dökecek kimseyi bulamadık şimdiye kadar. Hâlbuki testi, içindeki suyla birlikte hazır ve nazır bekliyor öyle. Lakin kulpuna yakışır el nerede, bilenler beri gelsin! Bir vakitler gördüğümüz hadis usulü derslerimizde, bizi hadis ilmine ısındıracak pek çok kitap ismi vermişti. Listedeki eserleri okuyan kişi, iyi bir mesafe kat etmiş demektir. Konuları sunuş şekli açık ve ciddidir Hoca’nın. Ciddi olanlar ancak lezzetine varabiliyordu derslerin zaten.

 

Celalettin Hoca, iyi bir radyocudur da. Radyo kanalıyla yaptığı pek çok güzel iş vardır. Kayseri’de faaliyet gösteren Furkan Radyo ve Birlik FM radyo kanallarının yıllardır emektarlığını yapar, yüklerini sırtlanır. Gerek maddi planda gerek manevi olarak ayakta kalmaları için olağanüstü mücadele vermiştir ve hâlâ veriyor da. Bu anlamda takdire şayandır yaptığı iş. Haftalık programlar hazırlayıp sunuyor. Programlarında genel olarak ilmî, kültürel ve sosyal konulara değiniyor. Diksiyonunun düzgünlüğü kendini dinlettirir cinstendir. Her zaman tebriği hak ediyor bu mübarek.

 

Radyoculuk bağlamında bazı zamanlar tiyatrolar hazırlamıştır. Eğer oyunculuk kabiliyeti yüksek olanları keşfedebilirse daha yapacak çok işi var. Oyuncu bulamamanın muzdaripliğini hep yaşamıştır. Yeri gelmişken bir hatırasını aktaralım burada: Asr-ı Saadet’i konu alan bir tiyatro çalışması için, Ebu Cehil rolünü verecek kimse bulamaz. Güç bela bir delikanlıya rolü kabul ettirir. Provalar yapılır ara verilmeden. Ebu Cehil rolünü iyice kanıksayan genç kardeşimiz, bir vakit sonra Hoca’ya der ki; “Hocam, ben şimdi anladım ki bu oyunda en kötü insan benim!” Hoca bu söz karşısında gülmemek için dudaklarını ısırır, başını başka yöne çevirir, belki müsait olsaymış kahkahayı basarmış. Tabi Hoca bu, kahkaha yakışır mı ona. Durumu idare etmeye çalışmış. İdare etmekten başka çaresi mi var; yoksa elindeki tek adamı da kaybetme riskine girecek.

 

Bunların yanında başarılı bir hatiptir de. Sair zamanlarda konferans ve seminer türü organizeler gerçekleştirir. Hem organize eder, hem de konuşmacı olarak sahnede bulunur. Kayseri’de semt semt seferlere çıkıp halkı bilinçlendirme operasyonları gerçekleştirmiştir. İstediği düzeyde ekibi olmasa da, tek başına epey hayırlı işlere imzasını atmıştır. Ama evlatları büyüdü artık; onları aşına katık yapabilir.

 

Bir de dağcılığı vardır Celalettin Sipahioğlu’nun. Özellikle Pazar günleri her sabah namazını Camii Kebir’de ikamet ettikten sonra dostlarıyla bir araya gelerek; bir hafta, ver elini Ali Dağı, diğer hafta Yılanlı Dağı, bir diğer hafta başka bir dağ olmak üzere yürüyüş yaparlar. Yürüyüşlerinde tefekkür iklimine dalmayı unutmazlar. Yaz-kış demeden bu uygulamalarını sürdürürler. Onlar için gelenek halini almıştır dağ yürüyüşleri. Pek kimsenin bilmediği ve yapmadığı bir orijinalliktir bu.

 

Ayrıca, üzerinde durma ihtiyacı hissettiğim başka bir güzelliği de, Hacc-Umre ibadetlerini yerine getirenlere yaptığı rehberlik/kılavuzluk hizmetidir. İşittiğimize göre, Celalettin Hoca’yla birlikte Hacc veya Umre yapanlar, ibadetlerinden aldıkları hazzı hiç unutamıyorlarmış. Bütün uygulamaları, yaşıyormuşçasına anlatmaya ve kavratmaya çalışan kendine has üslubuyla, insanlara akıllarından hiç çıkaramayacakları vakitler geçirtiyormuş. Yakın zaman önce yine Umre’deydiler; kafilesindekilerden dinlemek gerek yaşadıklarını.

 

Asıl değinilmesi gereken yönü ise yazarlığıdır Hoca’nın. 94 yılında Yakup Seyyidoğlu müstearıyla çıkardığı Hz. İbrahim’i ve davetini konu alan samimi kitap çalışması Kur’an’a Göre Hz. İbrahim ve Tebliğ Metodu, o günlerde güzel bir boşluğu doldurmuştur. Davet ve tebliğ çalışması içerisinde olanlar için ve İbrahimî bir metodla yol almak isteyenler için önemli bir kaynaktır. Bugüne de yarına da hitap eden eserin, yeni baskısı yapılmadı. Sebebini bilemesek de, yeni baskıyla okurlarına bir iyilikte bulunma hayrına erişmelidir bence Hoca. Hafızam beni yanıltmıyorsa, gözden geçirerek yeniden bastırmayı düşünüyorum, demişti bir ara.

 

2012’nin başlarında Fecr Yayınları’ndan çıkan Namaz-Allah İle Buluşma isimli, adından da anlaşılacağı üzere, namaz muhtevalı kitabı, önemsenmeyi hak edici türdendir. Sipahioğlu’nun çok zamandır elinde tuttuğu ve yeni çalışmalarını da ekleyerek bir araya getirip bizlere kazandırdığı eserdir. Namaz’ın ruhundan şeklî hareketlerine, içinde okunacak sûre ve dualardan dışında okunan tesbihata kadar geniş çaplı olarak ele aldığı bir çalışma. Namazı hem tanıtan hem de sevdiren bir uğraş olma özelliğini taşıyor. Kılmak için değil, yaşamak için ikame edilmelidir namaz Hoca’ya göre. Ki asıl manası ve gayesi de budur zaten namaz ibadetinin.

 

Son olarak da, 2009 yılının mart-nisan-mayıs ayları olmak üzere toplam üç sayı çıkma özgürlüğünü yaşayan Müslümanca Dergisini çıkardığını paylaşmakta yarar var. Mutfağında ben acizin de bulunduğu dergi, pek çok kimse tarafından beğenilmişti. İçeriğiyle ve ebatıyla dikkat çekmişti, sevilmişti, beklenmişti. Lakin ömrü fazla sürmedi. Nasip üç sayıyaymış. O da, kapanmış dergiler müzesine kaldırılmak için sırasını bekliyor.

 

Celalettin Hoca’nın son yıllarda, aksattığını düşündüğüm ilmî çalışmalarına ağırlık vermesi ve öncekinden daha ileri seviyeye ulaştırması gerekir. Ona, bu yakışır. Kendisini fazlaca alıkoyan dünya meşgalelerinden bir sıyrılabilse ah, ne güzel işler ortaya koyacak Allah bilir!

 

İşte o, böyledir. Allah(azze ve celle) ne güzel kullar bağışlıyor dünyaya değil mi? Kıymetlerini bilip istifade etmenin yoluna koyulmalı. Bunu bilir, bunu söyler, bunu işlerim.

 

 

 

FATİH PALA

17.04.2013 – KAYSERİ

 

 

 

Hit : 680

KATEGORİDEKİ DİĞER DÖKÜMANLAR

16/07/2011 - 12:10 Hapsedilmem Halvet, Öldürülmem Şehadet...

23/11/2009 - 09:53 KURBAN

11/09/2009 - 11:13 Şimdi sen su olduğunu düşün!!!

15/04/2009 - 13:14 PEYGAMBERE SALAT ETMEK

15/04/2009 - 13:09 PEYGAMBERİ SEVMEK

13/02/2009 - 15:47 Gazze İçin

13/02/2009 - 15:43 İlahi Sözleri

07/01/2009 - 10:02 TESBİHAT

07/01/2009 - 09:59 NAMAZ

26/11/2008 - 14:10 ABDEST

26/11/2008 - 14:04 EZAN

26/11/2008 - 13:53 Şeyh Ahmed Yasin in Mektubu

29/10/2008 - 11:40 ZOR ZAMANDA AKİF OLMAK

28/10/2008 - 14:01 Suskunlar Meclisi

28/10/2008 - 13:55 Ana Yüreği

28/10/2008 - 13:53 Güzel Sözler

11/09/2007 - 11:10 ALİMLERİN HAYATI
Hatice İslamoğlu Erdem
Hay dili tutula kalbimizin!
Senai Demirci
'Damar'
Mustafa Ethem Köse
ROTASINI ŞAŞIRAN İNSANLAR
Celalettin Sipahioğlu
ALLAHU EKBER
Erdal Bayraktar
İNSANI DÜŞÜNMEK
Mustafa İslamoğlu
Sünnet Tasavvurumuz
Sayac
Tekil (Bugün) 717
Toplam 7913691
En Fazla 12015
Ortalama 1783
Üye Sayısı 860
Bugün Üye Olan 0
desing

desing : canliyayin.org

 2006 © FURKAN RADYO