Ne sağcıyız ne solcu futbolcuyuz futbolcu!

06 Mayis 2007Sağcılar kime oy verecek? Solcular kime oy verecek? Sağ politikalar nedir? Bu politikaları kim oluşturacak ve savunacak? Sol politikalar nedir? Bunları kim oluşturacak ve savunacak?
Hani bu adamlar sağcı, öbür adamlar solcuydu? Ne oldu da bir günde (hem de son günde) sağcılar solcu, solcular sağcı oldu?
İnsan bir günde "hidayete erer mi?" Bütün değer yargıları bir günde değişebilir mi? İnsan bir günde nefret ettiği insanların emrine girer, nefret ettiği, küfrettiği insanlara övgü düzmeye başlar mı?
İşin kötü yanı şu: Bunları yapanlar bu ülkede "makbul adam" oluyor. Bunları yapanları partiler milletvekili aday listesinin başına oturtuyor. Bunlar milletvekili seçilecek... Ve de söz sahibi, güç sahibi olacak. Biz de bunlara güven ve saygı duyacağız.
Ben iktisatçıyım. Beni ilgilendiren partilerimizin ekonomik ve sosyal politikalarıdır... Ekonomik ve sosyal politikası olmayan, böyle bir politika oluşturacak ve uygulayacak kadrolara sahip olmayan siyasi partiler "Kapıldım gidiyorum bahtımın rüzgârına" türküsü çağırmaktan başka bir şey yapamaz. Bu ülke için alternatif politikalar geliştiremez. Günü kurtarmaktan başka bir şey düşünemez.
Yabancılar bile değişimden ümitsiz
Bunu yabancılar çok daha iyi görüyor. Dikkat buyurunuz, yabancılar seçimler sonucu Türkiye'de hiçbir şeyin değişmeyeceğini dile getiriyor. "Böyle gelmiş, böyle gider" inanışıyla yabancılar "demokrasi" adı altında oynanan "çelik çomak oyunu"nu gülerek izliyor.
Parti başkanlarının sözlerinden çıkmayacaklarına inandığı isimleri aday listesine yerleştirmelerine, halkın da kuzu kuzu oy atmasına demokrasi mi diyeceğiz? Bu yoldan TBMM'ye gireceklerin millete hizmet edecek yerde, partilerin başkanlarına hizmette kusur etmemeye çalışmalarından doğal ne olabilir?
Para sihirbazı lakaplı Templeton Gelişen Piyasalar Fonu Başkanı Mark Mobius, finans dergisi Global Investor'a yaptığı açıklamada, yabancı sermaye yatırımları için Türkiye'nin cazip bir piyasa olduğunu belirtti.
Seçimlerden sonra ortaya çıkacak sonucun önemli olmadığını vurgulayan Mobius, Türkiye'ye olan yabancı sermaye ilgisinin devam edeceğini kaydetti.
Mobius, Türkiye'de parmağını taşın altına koyan, Türkiye riski üstlenen yabancıların temsilcisidir." Değerlemesi,Türkiye'deki seçimlerin dışarıdan görünümüdür. Bu görünüm özetle, "Seçimlerden sonra ortaya çıkacak sonuç önemli değildir" şeklindedir.
Gidebildiği yere kadar 'böyle' gidecek
Seçimlerden sonra ortaya çıkacak sonuç önemli değildir. Çünkü partilerin birbirinden farkı yok. Partilerin hiçbirinin "özgün" programı yok. Partilerin hiçbiri ekonomik ve sosyal politikalar oluşturacak kadro peşinde değil... Vitrine "göstermelik adam dizerek" Ankara'da güç paylaşımında öne çıkma arayışında.
Son gün bir partiden öbürüne koşan "vitrinlik" isimlerden ne beklenebilir? Kendilerini partiye lütfen kabul eden, vitrine dizen liderlerine "yağcılık etmekten başka" ne yapabilirler? Nasıl olur da namustan, ahlaktan, doğruluktan, bağlılıktan, saygınlıktan söz edebilirler?
Görünen o ki seçim sonuçları ne olursa olsun, oluşacak hükümet, IMF destekli bugünkü programı sürdürmekten başka bir şey yapamayacak. Hiçbir parti bu programa alternatif program çıkaramayacak.
Yüksek faiz, ucuz döviz politikası gidebildiği yere kadar gidecek.
Baksanıza Mobius ne diyor? "Türkiye'nin yabancılar için cazibesi devam edecek!" Türkiye'nin "yabancılar için cazibesi devam edecek" demek, saf ve bakir Türk halkının yabancıların yatırımlarına en yüksek getiriyi ödemeyi sürdürmesi demektir.
guras@milliyet.com.tr